יום שבת, 27 ביולי 2019

איך להתגונן מפני עקיצות של יתושים

אין דבר יותר מעצבן בקיץ, מלבד החום כמובן, זה עקיצות יתושים, לכבוד יום היתוש שעולם המדענים, וגם הנעקצים, אנחנו מציינים ב 20 לאוגוסט קבלו מספא דגשים מאת פרופ' שוורץ על הנושא

מתוך ויקיפדיה


מדי קיץ עולה מחדש השאלה כיצד נמנע את עקיצות היתושים מלהרוס חופשה או שהות בחוץ ובבית. היות ויתושים הינם מילה נרדפת לזמזומים, עקיצות, אי נעימות, גירודים, נפיחות ואף דלקות וצלקות, ניתן למצוא בכל בית בישראל מספר תכשירים למניעת התופעה. בנוסף לכל אלה, מעבירים היתושים מחלות ומכאן חשיבות הרחקתם מאזור הבית וסביבתו ובעיקר מהעור עולה. האמצעים הקיימים לשם כך נחלקים למספר סוגים, ביניהם, רמות הגנה גבוהות יותר או פחות, ולכן חשוב להבין מעט אודות התופעה, הגורמים לעקיצות והצורך המדויק של המבקשים למנוע עקיצות.

בעולם מציינים המדענים את יום היתוש הבינלאומי מדי שנה ב-20 לאוגוסט, כדי להנציח את  הגילוי המרעיש של ד"ר סר דונלד רוס, בסוף המאה ה- 19, לפיו יתושים ממין נקבה הם אלה המעבירים את המלריה בין בני האדם.

"מכל בעלי החיים היתושים הם המסוכנים ביותר עבור האדם. בשנה אחת נפגעים למעלה מ- 700 מיליון בני אדם במחלות, המועברות על ידי יתושים" אומר פרופ' אלי שוורץ, מהמרכז לרפואת מטיילים ומחלות טרופיות בביה"ח תל השומר ונשיא האגודה הישראלית לפרזיטולוגיה ומחלות טרופיות "חלקן טיפסו בשנים האחרונות לראש רשימת המחלות הקטלניות בעולם, ועקפו אפילו את המלריה".

היתושה היא זו המוצצת דם כדי לקבל חלבון המסייע לה לייצר ביצים להטלה. בעת ביצוע המציצה, מחדירה היתושה לגוף חומרים, שמונעים את קרישת הדם, על מנת שתוכל למצוץ אותו עוד ועוד. חומרים אלה גורמים לתאי הגוף לשחרר חומר בשם היסטמין אשר גורם להרחבת כלי הדם באזור המציצה ולשחרור נוזלים, ולכן מקום העקיצה מתנפח.

היתושה חיה חודש אחד בלבד אך בזמן הזה היא מספיקה לעקוץ אנשים רבים ולכן ביכולתה להפיץ מחלות בקלות.

היתושות נמשכות לאנשים לפי סוג הדם, הרכב הזיעה ועוד אבל את כולם העקיצה מטרידה ולכן הנטייה היא למנוע את העקיצות בשגרה ובחופשה. לשם כך, מציע פרופ' שוורץ מספר דגשים לתשומת לב:

1.      בחופשה בארץ ובחו"ל  – "התמרחו בחומר דוחה יתושים, המכיל DEET בריכוז גבוה (25% או יותר)", כדוגמת סנו די ג'ונגל.
2. בטיול עם ילדים ותינוקות, חשוב להשתמש בחומרים דוחי יתושים המיועדים עבורם. לדוגמא, סנו די לילדים ותינוקות, המכיל 10% DEET.
3. תכשירים נגד יתושים הנקנים בארץ יעילים גם בחו"ל. עדיף להצטייד בארץ טרם הנסיעה בשל הפיקוח המקומי והידע המתקדם, מאשר לרכוש תכשיר, מתוצרת שאינה מוכרת, בחו"ל.
4. "דאגו לישון בחדרים מוגנים מיתושים. וודאו שיש רשתות שלמות על החלונות או כילה", ניתן להשתמש במכשיר אוטומטי במהלך שינת הלילה, למשל, "סנו סמארט לדחיית יתושים".
5. מטיילים עם עגלת תינוק? עטפו אותה היטב בכילה, ובדקו שאין בה חורים.
6. לכל יתוש שעות פעילות אחרות. היתוש שמעביר את המלריה פעיל בשעות הלילה, ואילו היתוש המעביר את קדחת הדנגי והזיקה פעיל בשעות היום. בדקו מהן המחלות השכיחות באזורים בהם אתם מטיילים.
7. יתושים נמשכים למקורות מים ולכן שהות  ליד מקווה מים, אגם, נחל או נהר מגבירה את הסיכון לעקיצות ויש להתגונן היטב.
8. הקפידו לקרוא את עלון השימוש המצורף לתכשירי ההגנה נגד היתושים ולוודא כי הם מאושרים על ידי משרד הבריאות.
לסיכום – בכל ימות השנה וגם ביום היתוש, תקפידו שלא יעקצו אתכם...

סנו די! ג'ונגל מכיל 30% Deet, חומר פעיל, הידוע ביעילותו להגנה מפני יתושים, ומאושר לשימוש ע"י משרד הבריאות. יעילותו של סנו די! ג'ונגל מוכחת למשך עד 8 שעות.  
·        סנו די! ג'ונגל נבדק דרמטולוגית
·        סנו די! ג'ונגל – באריזת רול-און של 50 מ"ל.
·        מחיר: 17.90-19.90שקלים


חברת סנו התחדשה באתר ובו טיפים ומידע על מוצרים، שימוש נכון והדרכה בעולמות התוכן.
למידע נוסף היכנסו לאתר סנו - www.sano.co.il

אין תגובות:

פרסום תגובה